Święto Strażackie

News image

04.05.2014 :: " Gdy obowiązek wezwie mnie, tam wszędzie gdzie się pali, Ty mi o Panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił [...] "
Z okazji Dnia Strażaka składamy serdeczne podziękowania naszym druhnom i druhom za działalność ratowniczą i bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi. ...

zobacz więcej »

Dzisiaj jest

Nasze interwencje

Księga gości

1% podatku

OSP Głożyny :: Historia
Strona Główna » Historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Głożynach swoją działalnością sięga początku ubiegłego stulecia. W czerwcu 1908r. kilku mieszkańców Głożyn postanowiło powołać do życia straż pożarną, która chroniłaby mienie i życie tutejszych mieszkańców na wypadek pożaru. Byli to:

Franciszek Kubica - prezes
Jakub Wajdeman - komendant
Franciszek Mika
Franciszek Pluta
Ignacy Menżyk
Wilhelm Marcol

Zbierali się w starej szopie przy Szkole Podstawowej, tam też przechowywali sprzęt. Były to 2 wiadra, bosak, tłumice przeciwpożarowe i siekierki. Później doszła drabina rozsuwana i hakowa. Ubrania strażacy trzymali w domu. W 1911 roku we wrześniu gaszono największy pożar w okresie powołania głożyńskiej straży. Paliły się stodoły w Pszowie, wypełnione zbożem i słomą u Antoniego Moskwy, Jana Glenca oraz proboszczyowskie i klasztorne.

Na przełomie lat 1912-1913 z OSP - Radlin otrzymano sikawkę w zaprzęgu konnym z drewnianym zbiornikiem wraz z 100-ma metrami węża. Konie musiał dostarczyć dyżurujący gospodarz. Wtedy też rozpoczęto budowę drewnianej remizy, którą wkrótce oddano do użytku. Przed I-wojną światową strażacy z Głożyn brali udział w gaszeniu pożaru drewnianego kościoła w Marklowicach. Do akcji jechało 5-ciu strażaków. W latach 1912-1913 rozpoczęto budowę i oddano do użytku drewnianą remizę. W tym okresie jednostka wykazywała dużą aktywność ratując ludzi z płonącego domu. Za tę akcję dostali nagrodę z ubezpieczalni. Członkowie straży głożyńskiej gasili też pożar na szybie Ignacy w 1921 r., gdzie paliły się zabudowania kopalniane.

W 1923r. drużyna straży pożarnej Głożyny zajęła 5-miejsce w zawodach pożarniczych w Żorach. W czasach wojny 1939-1945 w działalności straży wyróżniali się strażacy : Ignacy Menżyk, Ignacy Pluta, Ludwik i Franciszek Pluta oraz Alojzy Konieczny. W tym też czasie straż została włączona do formacji obrony cywilnej i otrzymała skrzyniowy samochód wojskowy GAZ oraz pompę DKW-400. Wtedy wzrosła też aktywność strażaków. Brali oni udział w przymusowych ćwiczeniach obrony cywilnej gdzie uczyli się strzelania i obrony przed gazami bojowymi. Były też ćwiczenia wyjazdowe nocne i dzienne, w rejonie Raciborza i Nędzy. Z większych pożarów okresu okupacji w których brali udział głożyńscy strażacy należy odnotować pożar fabryki lnu w Nysie, oraz trzech stodół w Kokoszycach, Zawadzie i Lubomi.

W pierwszych latach powojennych gaszono duży pożar budynku mieszkalnego na pszowskich Dołach. W 1958r. jednostka otrzymała z powiatu motopompę "Leopoldia" która przyczyniła się do skuteczniejszej działalności straży. Po wojnie prezesem został druh Wojaczek, a komendantem Rudolf Prochasek. Wtedy nastąpił też stopniowy wzrost wyszkolenia bojowego, o czym świadczyły czyny związane z niesieniem pomocy mieszkańcom naszego regionu, oraz ratowaniu życia i mienia. Działalność OSP rozwijała się, pomieszczania remizy okazały się niewystarczające co zmusiło działaczy do podjęcia uchwały o budowie nowej remizy wraz z świetlicą. Pozyskano ofiarodawców funduszy na materiały budowlane, zaś prace były wykonywane w większości społecznie przez członków straży kosztem ich wolnego czasu. Szczególną pomoc przy budowie remizy okazała Powiatowa Rada Narodowa w Wodzisławiu Śl., Miejska Rada w Radlinie, Rada Zakładowa KWK Marcel oraz oddział PZU. Największy wkład w budowę remizy włożyli druhowie : Rudolf Prochasek, Wojaczek, Emil Styrnol, Franciszek i Jan Zowlocki, Alojzy Holzenbach, Alojzy Konieczny, Bernard Polnik, Franciszek i Teodor Polnik.

Rozpoczętą w 1961 r. budowę oddano do użytku w 1963r. Zorganizowano wielki festyn nie tylko dla jednostki, ale i dla mieszkańców Głożyn. W tym czasie otrzymano od KWK Marcel, wóz bojowy STAR 20, z Komendy Powiatowej zaś nową motopompę M800 Polonię. W latach 1950-1960 gaszono głównie pożary w sąsiednich miejscowościach. Do większych gaszonych pożarów zaliczyć można pożar w Baranowicach. Oprócz udziału w akcjach i zawodach pożarniczych, strażacy głożyńscy wyjeżdżali na wycieczki i biwaki.

Jednostka uczestniczyła w pracach na rzecz poligonu pożarniczego w Rudzie Śląskiej, gdzie w zawodach pożarniczych MDPoż zdobyła 2 miejsce. W 1972 roku otrzymano samochód marki Żuk GLM, później zaś Stara 25. Lata osiemdziesiąte przynoszą zastój w działalności OSP Głożyny, zmniejsza się liczba członków jednostki, brakuje też nowych członków z młodszego pokolenia.

W jednostce pozostali: Bernard Polnik, Franciszek i Jan Zowlocki, Alojzy Holzenbach, Alojzy Konieczny.

W związku z zapotrzebowaniem mieszkańców Głożyn na ośrodek zdrowia, bibliotekę i salę bankietową powołano Komitet Rozbudowy Remizy OSP w Głożynach, któremu przewodniczył druh Euzebiusz Smyczek. W 1980r. rozpoczęto prace związane z przygotowaniem budowy, a w 1981 rozpoczęto ją. Budowano ją w czynie społecznym. Praca była trudna, a brak pieniędzy i rąk do pracy opóźniały postęp budowy.

Najbardziej aktywni społecznicy to Alojzy Holzenbach (ok. 3500 przepracowanych godzin ), Jan Dziura, Jan Sitek i syn Ryszard, Maksymilian Klejnot, Zygmunt Barteczko, Ignacy Szczotok. Aktywni byli też członkowie OSP tacy jak: Bogdan Michałek, Jan Holzenbach, Jerzy Kopania.

Powstał jeden z czterech planowanych segmentów. Po śmierci dh. Euzebiusza Smyczka przewodniczącym Komitetu Rozbudowy Remizy OSP został radny Zygmunt Spandel, zaś zastępcą radny Jan Holzenbach oraz Janina Smyczek, Janina Barteczko, Alojzy Holzenbach, którzy wraz z UM Radlin przekazali do użytku nowo powstałe przedszkole nr 1 w Radlinie oraz małą przychodnię zdrowia. W latach 1987 - 1997 aktywną działalnością wyróżnili się Jan Holzenbach, Jerzy Kopania, Eugeniusz Jeszka, Bogdan Michałek.

W latach 1990-1997 nastąpił rozwój OSP poprzez nawiązanie współpracy z mieszkańcami i organizacjami społecznymi takimi jak Koło Gospodyń Wiejskich, Koło Emerytów i Rencistów, ZHP. Założono MDPoż.

Jednostka organizowała pokazy i ćwiczenia na obiektach oraz brała udział w zawodach sportowo-pożarniczych. W 1997r. nowo powstałe miasto Radlin przyczyniło się do lepszej działalności jednostki, poprzez przekazanie samochodu bojowego Jelcz GCBA, pomp wodnych i piły spalinowej do drewna. Aktualnie jednostka liczy 34 członków czynnych, 2 honorowych, około 450 wspierających, oraz 5 członków MDPoż.

Początek XXI wieku to okres rozwoju - pod względem pozyskania nowego sprzętu. W latach 2003 - 2004 jednostka zakupiła ze środków własnych oraz przy udziale Urzędu Miasta i Zarządu Wojewódzkiego OSP drabinę aluminiową, dwa komplety aparatów powietrznych wraz z czujnikami bezruchu, ubrania koszarowe, nową armaturę wodną na samochód Jelcz. W listopadzie 2005 roku OSP Głożyny otrzymała nowy samochód Slrt - Ford Transit M350. Wielką pomoc w jego zakupie okazało miasto Radlin przeznaczając na ten cel 70 tysięcy złotych. Na początku 2011 roku dzięki przychylności Pani Burmistrz oraz współpracy miasta Radlin z niemieckim miastem Genthin nasza straż pozyskała samochód Magirus-Deutz, który zastąpił mocno wysłużonego Jelcza. Zarząd OSP dziękuje wszystkim członkom i mieszkańcom Głożyn za pomoc w realizacji działań ratowniczo-gaśniczych.